Co one nosiły: elegantka Zimmermanówna

Obiecany już dawno, zapowiedziany kilka miesięcy temu, post nareszcie powstał. Przeglądając fotografie portretowe z roku 1863 w polskich muzeach, natrafiłam na zdjęcie przedstawiające urodzoną w 1845 roku (a zatem na fotografii osiemnastoletnią) pannę Zimmerman. Portret interesujący z wielu względów, o czym niżej.

12804825_1236171689745764_2027965701432578191_n

A więc po kolei. Co ma na sobie panna Zimmermanówna?

Dół sukni – czarny, lub w innym ciemnym kolorze (fiolet? brąz?) na krynolinie. Trudno orzec: krój z prostokąta czy z klinów. Widzicie miejsce, gdzie kończy się ostatnie koło krynoliny, kilkanaście centymetrów nad podłogą linia sukni załamuje się. Góra – dopasowana (przyjrzenie się bliżej pozwala dostrzec krawędź gorsetu na wysokości czwartego guzika). Rękawy z bufkami, dość ekscentryczne, widziałam zachowane suknie z jedną lub dwoma bufkami (np. ), ale trzy? Młodość i jej prawa. 😀 Guziki – zarówno na staniku, jak i rękawach – białe. Białe, gładkie, płócienne mankiety i kołnierzyk, prawdopodobnie wymienne. (Podobne w kształcie do tych.)

Na lewym boku z paska zwisa coś, co moim zdaniem jest elementem biżuterii patriotycznej takim, jak na grottgerowskim „Pożegnaniu powstańca” pasem krakowskim. Była to część krakowskiego ludowego stroju męskiego („Krakowiaczek ci ja, któż nie przyzna tego, siedemdziesiąt kółek, u pasika mego.”). Od czasów powstania kościuszkowskiego strój krakowski uważano za patriotyczny, stąd popularność czapek-krakusek, oraz – jak widać – pasów ‚a la krakowskich u kobiet. Element ten zresztą przetrwał dość długo jako symbol patriotyczny, vide portret dzieci Matejki.

Co jeszcze przy pasie? Trudno mi rozpoznać poszczególne elementy chatelaine. Może jest tam portmonetka, może łańcuszek od zegarka? Może ktoś z Czytelników ma pomysł?

Pod szyją, w wycięciu kołnierzyka – kokardka od krawatki. Moim zdaniem nie jest biała, anie tym bardziej czarna. Może popielata lub bladofioletowa? Po prawej zwisa z niej łańcuch (symbolika łańcucha w okresie żałoby narodowej tutaj), łącząc się z chatelaine. Być może od zegarka?

Na głowie obowiązkowy kapelusz – zapewne czarna słomka, z sutym przybraniem z piór. Z tyłu welonik.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s